Jakie są systemy?

Przeszukując Internet, czy czasopisma branżowe, znajdziesz całą gamę systemów, które określają się "Instalacjami inteligentnymi". Jaki wybrać ? Który jest najlepszy?

Nie można jednoznacznie określić i wybrać pojedynczy System jako najlepszy i najbardziej "inteligentny". To trochę tak jakby próbować określić jaki samochód jest najlepszy ? Ciężarowy, osobowy, sedan, hatchback a może kabriolet. W zależności od potrzeb wybierzesz samochód, który będzie Ci potrzebny. Nie będziesz w kabriolecie przewoził materiałów budowlanych, ani na wczasy nie pojedziesz ciężarowym. Podobnie jest z "inteligentnymi systemami". Jeden może być lepszy do sterowania oświetlenia, inny do sterowania ogrzewaniem, a jeszcze inny do integracji wszystkiego w jedną całość. Bardzo ważną rzeczą będzie rodzaj systemu, a nie konkretny producent.

Ogólnie systemy możemy podzielić na dwie grupy: standaryzowane otwarte i firmowe. Pierwszy z nich to System, który oznacza w dużym uproszczeniu, że istnieje pewna grupa ludzi, która dba o to aby wszystkie urządzenia , różnych producentów spełniały wymogi opracowanego standardu. Inaczej mówiąc , zaletą takich systemów jest to, że urządzenia produkowane są przez wielu producentów, którzy swoje produkty muszą projektować i produkować według określonych wymagań. Zaletami takich systemów są: wielu producentów, różnorodny design, konkurencyjność, a przede wszystkim brak obawy braku elementów rozbudowy za kilka lat (bankructwo producenta).

inteligentny dom - Warszawa remonty

Drugi z omawianych systemów, to produkt opracowany i sprzedawany przez jednego producenta. Takie systemy zazwyczaj są dedykowane do określonych zadać (wentylacja, czy oświetlenie). Bardzo mało prawdopodobne jest, aby taki System zawierał wszystkie elementy do budowy "Inteligentnego domu". A jeżeli nawet wystarczą Ci na dzień dzisiejszy, to w przyszłości może okazać się, że aby rozbudować taki System będziesz musiał go wymienić, lub ponieść ogromne koszty. Największą wadą tych systemów, jest pojedynczy producent. Dlaczego? Brak konkurencyjności na rynku (tanie na etapie budowy, bardzo drogie przy rozbudowie czy modernizacji), bardzo mały wybór elementów (jedna firma nie wyprodukuje całej gamy urządzeń w takiej skali jak zrobi to sto czy tysiąc firm). Ale największą bolączką tych rozwiązań jest obawa, ze za kilka lat producent zniknie z rynku (pomimo, że jest na nim już długo), lub zaniecha produkcji urządzeń. Wtedy jesteś skazany na siebie.

Drugim podziałem systemów "inteligentnego domu" będzie, podział na strukturę systemu. A będą to systemy scentralizowane i zdecentralizowane. Pierwsze z nich uzależnione są od jednego głównego urządzenia, które decyduje o wszystkim co się dzieje w Naszym domu. Zaletą tych systemów jest szybkość działania i łatwość programowania. Wadą natomiast jest to, że uszkodzenie tego jednego centralnego elementu doprowadzi Twój dom do paraliżu. Systemy zdecentralizowane, są to systemy, które budowane są z elementów autonomicznych. Mówiąc prościej, uszkodzenie jednego elementu nie wpływa na działanie innego. Przykład: jeżeli uszkodzi się jakiś element systemu, to nie działają funkcje obsługiwane przez niego, a nie cały dom. Drugą i najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, jest możliwość szybkości naprawy systemu. Kto naprawi szybciej usterkę, firma A będąca wykonawcą systemu scentralizowanego, gdzie jednostka centralna kosztuje kilkadziesiąt tysięcy zł, czy firma B, która jest wykonawcą systemu zdecentralizowanego gdzie najdroższy element kosztuje kilkaset zł?

Ale konkluzja jest taka. Nie można ani wyróżnić systemu najlepszego, ani wskazać najgorszego. Ty jako inwestor nie musisz się znać na tych "anomaliach" technicznych, ale masz prawo wymagać rozwiązania dla Ciebie najlepszego. A kto powiedział, że musisz mieć wyłącznie jeden System? Większość systemów można łączyć (integrować) ze sobą. To My jako Twój doradca musimy wybrać rozwiązanie najlepsze dla Ciebie!