Techniki malarskie

NAKŁADANIE PĘDZLEM

Technikę nakładania pędzlem stosujemy do gruntowania podłoża. Dzięki temu zapewnione jest dokładne wcieranie gruntu w podłoże.

Ze względu na niską wydajność tą technikę stosuje się w przypadku podłoży mineralnych tylko do zamalowania małych powierzchni np. narożników, miejsc trudno dostępnych, zbyt ciasnych dla wałka i okolic elementów które przylegają do ściany.

W przypadku gładkich podłoży i nakładania pędzlem farb o wysokiej lepkości (przykładem takich farb są farby tiksotropowe) mogą powstawać charakterystyczne smugi, które nie zanikają po wyschnięciu.

NAKŁADANIE WAŁKIEM

Nakładając farbę wałkiem należy pamiętać o nakładaniu w kierunkach krzyżujących się, tak, aby pokryć wszystkie nierówności podłoża.

Ta metoda doskonale sprawdza się w przypadku podłoży mineralnych, ze względu na prostotę oraz dużą wydajność.

NATRYSK POWIETRZNY

Należy uważać żeby nie zatkać dyszy pistoletu. W tym celu zaleca się wcześniejsze przecedzenie farby przed użyciem, tak aby wyeliminować ewentualne zanieczyszczenia znajdujące się w farbie.

Jest to metoda o bardzo dużej wydajności, jednak wymaga zaawansowanego sprzętu.

NATRYSK HYDRODYNAMICZNY

Ze względu na małą średnicę dysz do natrysku hydrodynamicznego mogą być stosowane tylko farby posiadające wysoką jednorodność.

Metoda opłacalna przy malowaniu bardzo dużych powierzchni. Najbardziej wydajna, jednak wykorzystująca bardzo drogi sprzęt.