Ogrzewanie elektryczne

Od zarania cywilizacji, obok kwestii zdobywania pokarmu, istniał inny bardzo ważny problem człowieka – ogrzewanie.

Odkąd człowiek pierwotny nauczył się rozniecać ogień, minęło sporo czasu. Jednak ani nowe umiejętności, ani wynalezienie energii elektrycznej i postęp technologiczny nie uczyniły prostszym podejmowania tak ważnej decyzji – jaki system grzewczy wybrać. To wydawałoby się prozaiczne pytanie wymaga jednak bardzo poważnego podejścia i każdy, kto decyduje się na własne „M”, powinien dostosować ogrzewanie do swoich potrzeb.

Dlaczego więc nie skorzystać z czystej i ekologicznej energii elektrycznej? Ostatnie lata wykazują rosnącą popularność elektrycznych systemów ogrzewania, które dzięki niewątpliwym zaletom jest coraz częściej stosowane jako ogrzewanie podstawowe lub dogrzewanie w wybranych pomieszczeniach. Ze względu na rodzaj nośnika ogrzewanie elektryczne może stać się tak naturalne jak elektryczne oświetlenie.Za takim wyborem przemawiają następujące zalety ogrzewania elektrycznego:

  • brak kotłowni i składów opału oraz szkodliwych dla nas i środowiska pozostałości procesu spalania,
  • wysoki komfort termiczny, uzyskany dzięki dużej wydajności urządzeń i dokładnym regulatorom temperatury,
  • niski koszt inwestycyjny w porównaniu z innymi systemami,
  • niecentralne ogrzewanie, umożliwiające dowolne kształtowanie temperatury w każdym pomieszczeniu osobno,
  • energooszczędność – dostarczanie tylko tyle ciepła, ile w danym momencie potrzebujemy i tylko tam, gdzie go potrzebujemy,
  • niskie koszty konserwacyjne i eksploatacyjne – nie ma kosztownych wizyt serwisantów (przegląd instalacji gazowej odbywa się co roku, zaś elektrycznej co 5 lat).

Decydując się na ogrzewanie elektryczne wewnetrzne, możemy skorzystać z szerokiego wachlarza systemów, które pozwolą wybrać ten spełniający nasze oczekiwania i zapewniający nam najwyższy komfort cieplny.

Z dostępnych na rynku urządzeń możemy wybrać:

Grzejniki konwekcyjne – to wyrafinowane urządzenia stacjonarne wieszane na ścianie, pełniące najczęściej rolę ogrzewania zasadniczego. Wyposażone są w elektroniczne regulatory temperatury, pozwalające uzyskać dokładność pomiaru temp. na poziomie 0,1 st C. Występują również w wykonaniu bryzgoszczelnym, umożliwiającym stosowanie w łazienkach.

Ogrzewanie podłogowe – znane było już w starożytnym Rzymie – wówczas posadzkę podgrzewano ciepłym powietrzem z palenisk. Pierwszy tego typu system w Polsce powstał na zamku krzyżackim w Malborku. Ogrzewanie takie może być realizowane za pomocą przewodów grzejnych montowanych w fazie wykonywania wylewek lub też wylewek samopoziomujących ewentualnie mat grzejnych stosowanych w nowo budowanych lub remontowanych pomieszczeniach – układać je można nawet na „stare” podłogi. W zależności od zasobności naszych portfeli i zdolności manualnych możemy wybrać maty zasilane jednostronnie i dwustronnie, obie te odmiany występują w mocy 100 i 160 W/mkw. Ogrzewanie podłogowe jest najbliższe idealnemu – powoduje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, nie wysusza powietrza, jest niewidoczne – umożliwia swobodną aranżację pomieszczeń. System sprawdza się zwłaszcza w łazience oraz wszędzie tam, gdzie decydujemy się zastosować kamienne posadzki. Do wykończenia podłogi w tym sposobie ogrzewania możemy używać również paneli, wykładziny dywanowej i drewna.

Nie ma jednak systemu bez regulacji temperatury. Warto zainstalować regulator z programatorem i czujnikiem podłogowym. Programator załączy matę z niezbędnym wyprzedzeniem, a następnie wyłączy ją po upływie zaprogramowanego czasu. Regulator powinien być umieszczony poza łazienką – nie jest on odporny na wilgoć zawartą w powietrzu, a czujnik temp. umieszcza się w podłodze mię­dzy przewodami maty.

Ogrzewacze akumulacyjne – podczas pracy na tańszej, II taryfie nocnej gromadzą ciepło w izolowanym termicznie bloku akumulacyjnym i oddają je według potrzeby do otoczenia. Wyróżnia się tu piece z rozładowaniem dynamicznym i piece statyczne zwane również kanałowo-powierzchniowymi. W tych urządzeniach ciepło jest oddawane do otoczenia na zasadzie konwekcji – swobodnego przepływu przez blok akumulacyjny i kanały wewnątrz obudowy. Sterowanie temperaturą odbywa się tu za pomocą wbudowanych lub zewnętrznych regulatorów temperatury – najczęściej elektromechanicznych.

Wybierając właściwy system elektrycznego ogrzewania pomieszczeń powinniśmy uwzględnić kilka istotnych czynników. Należą do nich:

Bezpieczeństwo – ogrzewanie elektryczne jest jednym z najbardziej bezpiecznych ze wszystkich systemów ogrzewczych. Urządzenia posiadają szereg zabezpieczeń przed przegrzaniem. Przykładowo grzejniki konwekcyjne, jeśli zostaną przykryte np. zasłoną lub ręcznikiem – same się wyłączą. W ogrzewaniu podłogowym instalacja jest chroniona przez wyłączniki różnicowo-prądowe, które w chwili wystąpienia zwarcia w obwodzie, wyłączają napięcie nie dopuszczając do porażenia lub pożaru.

Koszty inwestycyjne – najtańsze w zakupie są grzejniki konwekcyjne ścienne. Charakteryzują się tym, że szybko nagrzewają się, umożliwiają bardzo dokładne ustawienie temperatury, a przy zastosowaniu sterowników centralnych można nimi zarządzać z jednego miejsca w mieszkaniu. Trochę droższym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, zapewniające jednak najwyższy komfort, uzyskany dzięki niskiej temperaturze powierzchni grzejnej. Ogrzewanie to jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na alergię. W wilgotnym, nie wysuszonym ogrzewaniem powietrzu cząsteczki kurzu mniej się elektryzują, a więc mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będą unosić się w powietrzu na zasadzie różnicy potencjałów. Unoszenie się drobin kurzu mogłoby doprowadzać do swobodnego wnikania alergenów do naszych organizmów.

Ilość miejsca dedykowanego instalowanym urządzeniom grzewczym. Ogrzewanie podłogowe zajmie najmniej miejsca a instalacja będzie całkowicie niewidoczna. Jednak należy w tym wypadku zastosować się do kilku wytycznych projektowych dotyczących ogrzewania podłogowego pomieszczeń:

  • ogrzewania tego nie należy stosować w miejscach utrudniających oddawanie ciepła z podłogi. Chodzi tu m.in. o stałą zabudowę mebli (o ile nie zastosujemy mebli na nóżkach o wysokości minimum 5 i łazienki, w których powinno się unikać umieszczania ogrzewania pod wannami i brodzikami,
  • nie powinno się przechodzić przewodami i matami przez szczeliny dylatacyjne.

Najwięcej miejsca powinniśmy przewidzieć dla urządzeń akumulacyjnych. Pomocne może tu być wykorzystanie wnęk pod kaloryfery – przy modernizacji systemu ogrzewania w gotowych pomieszczeniach lub zaprojektowanie takich miejsc w nowo powstających obiektach.

Ilość mocy potrzebnej do ogrzania naszego mieszkania bądź budynku. Najlepiej w tym celu skontaktować się z firmą oferująca dany system – fachowcy obliczą zapotrzebowanie na ciepło oraz ilość potrzebnej energii. Przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego i grzejników konwekcyjnych nasze zapotrzebowanie na moc będzie niższe niż dla pomieszczeń ogrzewanych piecami akumulacyjnymi.

Ustalając zapotrzebowanie na moc, należy uwzględnić również potrzeby związane z oświetleniem i ciepłą wodą użytkową. Odpowiednio zaprojektowany i dobrany system ogrzewania elektrycznego będzie bezawaryjnie służył nam przez długie lata. Jeśli chcemy mieć nieskomplikowany i niezawodny system ogrzewania, który dodatkowo będzie tani w zakupie i oszczędny w eksploatacji, powinniśmy wybrać ogrzewanie elektryczne. Pomoże to nam uzyskać maksymalny komfort cieplny za rozsądną cenę i cieszyć się nim bez względu na panującą za oknem aurę.

Ale, budując lub modernizując nasz dom powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze możliwość wykonania kilku istotnych usprawnień dot. ogrzewania zewnętrznego:

Ogrzewanie wjazdu do garażu możemy wykonać na dwa sposoby:

  • ogrzewania pod całą powierzchnią naszego podjazdu – w tym wypadku możemy wykorzystać przewody grzejne o mocy 25W/m. Można je układać zarówno w podsypce piaskowej pod kostkę BAUMA lub w podjazdach wykonanych z zaprawy betonowej – w warstwę wylewki;
  • wykonanie ogrzewania wyłącznie pod trakcje jezdne naszego auta. Do tego celu możemy użyć gotowych mat grzejnych. Maty mają szerokość 60 cm, a ich długość uzależniono od powierzchni od 2 do 21 m. Podobnie jak przewody grzejne maty SnowTec™ układa się w warstwie podsypki piaskowej pod kostkę BAUMA. Możliwe jest również zatopienie ich w betonie jeśli z tego materiału wykonujemy nasz podjazd.

Do instalacji ogrzewania antyoblodzeniowego schodów powinniśmy użyć przewodów o mocy 25W/mb. Przewody układa się na poszczególnych schodkach i płycie spoczynkowej. Istotne jest aby całość została umieszczona w betonie, a nie tuż pod powierzchnią.

Instalacja ogrzewania rynien, rur spustowych, dachów opiera się na zastosowaniu:
stałooporowych przewodów grzejnych, których moc jednostkowa wynosi 20W/m. Dla zabezpieczenia rynien i rur spustowych w zależności od strefy klimatycznej stosujemy system o mocy od 20 do 60 W/m. W wypadku ochrony połaci dachowych i krawędzi dachu moc zainstalowana przewodów samoregulujących, powinna mieć wartość 200 – 300 W/mkw. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych uchwytów mocujących, które ułatwią montaż i zapewnią właściwą pozycje kabla grzejnego.

Aby całość działała sprawnie, powinniśmy zastosować system sterowania naszym systemem antyoblodzeniowym. Do wyboru mamy kilka typów termostatów: jedne reagują wyłącznie na zmiany temperatury, inne bardzo wyrafinowane wyposażone są dodatkowo w czujnik pomiaru temp. i wilgotności gruntu. Te załączą obwód gdy łącznie wystąpi opad i spadek temp. mogący prowadzić do oblodzenia.

Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja antyoblodzeniowa zapewni nam maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych jest przy tym całkowicie bezobsługowa.