Centralne ogrzewanie gazowe

Przez większość z inwestorów budujących domy jednorodzinne ogrzewanie gazowe traktowane jest jako domyślny sposób ogrzewania domu, od którego niejako się wychodzi. Dopiero gdy okazuje się, że posiadana przez nich działka nie posiada dostępu do sieci gazu ziemnego, albo jego podłączenie jest zbyt drogie, wtedy inwestorzy szukają innych paliw do ogrzewania.

Ogrzewanie gazowe – zalety

Istotne są chyba tylko trzy największe zalety ogrzewania gazowego. Po pierwsze, gaz ziemny jest w miarę tani. Po drugie, to paliwo może być spalane bardzo efektywnie w nowoczesnych kotłach gazowych. Po trzecie, dzięki możliwości spalania w automatycznych kotłach, jest to paliwo, którego użycie jest niemal bezobsługowe.

Centralne ogrzewanie gazowe

Gaz ziemny jest paliwem, które doskonale nadaje się do spalania w gazowych kotłach kondensacyjnych. Dzięki temu, że zawiera dużo wodoru (cztery atomy na każdy atom węgla), spaliny zawierają dużo pary wodnej (dwie cząsteczki na każdą cząsteczkę dwutlenku węgla). A to z kolei sprawia, że ze skroplenia tej pary wodnej ze spalin można odzyskać bardzo dużo energii. W teorii sprawność kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny może sięgać aż 111%, podczas gdy sprawność kotłów na propan albo LPG jest o kilka punktów procentowych niższa. O dalsze kilka punktów procentowych niższa jest sprawność kotłów kondensacyjnych na olej opalowy.

Kolejnym argumentem jest bezobsługowość działania systemu grzewczego. W przypadku ogrzewania na gaz ziemny jedyny obowiązek użytkownika to regulowanie rachunków za gaz. I, w razie potrzeby, regulowanie parametrów pracy samej instalacji grzewczej. Nie ma konieczności zamawiania nowej dostawy paliwa, pilnowania rozładunku węgla z ciężarówki, dosypywania go do kotła (albo zasobnika), i tak dalej.

kolejny plus ogrzewania gazowego to relatywnie niska cena nośnika energii. Spośród różnych paliw pozwalających na wygodne i bezobsługowe ogrzewanie, to właśnie ogrzewanie gazowe jest najtańsze. Zapewnia więc niezły stosunek jakości do ceny.

Są też i inne zalety. Mianowicie spalanie gazu ziemnego jest ekologiczne. Nie zawiera on bowiem siarki ani cząstek niepalnych, przez co z komina nie wydobywają się tlenki siarki ani pyły. Tlenki azotu, niestety, owszem.

Ogrzewanie gazowe jest też czyste (nie ma popiołu i pyłu węglowego). Kocioł gazowy jest do tego stopnia niekłopotliwy w użytkowaniu, że można go z powodzeniem zamontować również w pomieszczeniach typowo użytkowych, np. łazience czy kuchni. Co się z tym wiąże, nie ma potrzeby przeznaczania specjalnego pomieszczenia na kotłownię, ani na magazyn opału.

Gazowe kotły kondensacyjne, oprócz bardzo wysokiej sprawności, mają jeszcze jedną fajną cechę, która pozwala poczynić oszczędności. Mianowicie niektóre z tych kotłów nie wymagają budowy komina do odprowadzania spalin. Wystarczy im dziura w ścianie domu, co w przypadku rezygnacji z wentylacji grawitacyjnej na rezygnację z budowy kominów w domu! Niektórzy powiedzą, że dom wygląda bez kominów jak kurnik, ale na pewno jest tańszy niż taki, w którym te kominy trzeba wykonać!

Ogrzewanie gazowe – wady

Nie sposób określić ogrzewania gazowego mianem idealnego, bo oprócz licznych zalet, ma również liczne wady.

Przede wszystkim, od gazu ziemnego jest mnóstwo tańszych paliw. Drewno i węgiel są dobrymi przykładami, choć żadnego z tych dwóch wymienionych paliw nie można określić mianem czystego czy bezobsługowego.

Nierzadko duży jest koszt podłączenia do gazociągu. To w sumie nie jest kwestia dotycząca samego ogrzewania tylko sposobu dystrybucji tego paliwa. W świecie stosuje się również transport gazu ziemnego w postaci skroplonej, czyli LNG (Liquefied Natural Gas), ale to raczej wielkimi gazowcami, którymi prowadzi się transport międzynarodowy.

Nowoczesne kotły gazowe też nie są tanie, ale to akurat cecha wszystkich nowoczesnych źródeł ciepła.