Systemy kominkowe

Kominek jest tradycyjną formą ogrzewania lub dogrzewania. Może on uzyskiwać ciepło dla naszego domu z paliwa ciekłego (“gazu) lub stałego (drewna). Obecnie stają się one znowu bardzo modne. Decydują o tym dwie bardzo ważne dla każdego sprawy. Pierwszą z nich jest ekonomia - przy zastosowaniu wszystkich zaleceń producenta zarówno kominków jak i paliwa do nich, ogrzewanie nimi nawet całego mieszkania jest stosunkowo niedrogie. Drugą bardzo ważną rzeczą jest estetyka. Mieszkanie ozdobione kominkiem wygląda bardzo atrakcyjnie i stylowo. Bez względu na to czy będzie to kominek nowoczesny czy też stylizowany na starodawny wszystkie one prezentują się niezwykle atrakcyjnie.

Systemy kominkowe - Brygada102

Obecnie nawet projektanci nowych mieszkań w swoich planach zazwyczaj umieszczają w nich miejsce na kominek. Generalnie kominki możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: ozdobne, które mają po prostu ładnie wyglądać oraz grzewcze, których celem nadrzędnym jest ogrzewanie pomieszczeń. Chcąc, aby nasz kominek grzał nasze mieszkanie musimy pamiętać o paru podstawowych rzeczach. Przede wszystkim moc nominalna kominka. Jeden kW mocy nominalnej kominka jest w stanie ogrzać powierzchnię około 23 metrów sześciennych. Ponadto średnie zużycie drewna w kominku nie powinno być mniejsze niż około 2-4 kilogramy drewna na godzinę, spaliny nie powinny przekraczać temperatury 380 stopni Celsjusza, a czas pracy kominka bez konieczności dokładania opału nie powinien być mniejszy niż około 9 -€“ 10 godzin. Są to podstawowe dane, o których powinniśmy pamiętać, jeżeli chcemy kupić kominek nie tylko dla jego wyglądu, ale również po to, aby grzał.

Jednak same dobrze dobrane parametry z pewnością nie wystarczą, abyśmy mieli ciepło w naszych domach. Do tego potrzebna jest również odpowiednia instalacja, która będzie rozprowadzała to ciepło po pomieszczeniach. Są na to zazwyczaj stosowane dwie metody. Można to zrobić za pomocą instalacji rurowej, w której ciepłe powietrze będzie rozprowadzane po pomieszczeniach lub też zastosować kominek wyposażony w płaszcz wodny. Dzięki jego zastosowaniu możemy dowolnie regulować temperaturę w poszczególnych pokojach, kuchni czy łazience. Jest to możliwe dzięki termostatom, które trzeba umieścić w kaloryferach. Z pewnością lepsze jest to drugie rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy różnych nieprzyjemnych drobin sadzy unoszących się w domu, a także dzięki niemu powietrze w naszym mieszkaniu nie będzie tak bardzo osuszone.

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy warto zastanowić się nad jeszcze jedną rzeczą. Mianowicie jeżeli chcemy, aby ogrzewające powietrze było odpowiednio rozdysponowane w całym domu, a także chcemy mieć odpowiednią wentylację trzeba pomyśleć nad zainstalowaniem rekuperatora (jest to urządzenie, które wyrównuje temperaturę między dwoma strumieniami powietrza, które przepływają przez jego wymiennik) co ciekawe będzie on również doskonale pełnił swoje zadanie, nawet jeśli nie będzie podłączony bezpośrednio do kominka. Dawniej powietrze do kominka, dzięki któremu się w nim paliło zasysane był z samego pomieszczenia w którym był on umiejscowiony. Dzięki naturalnym nieszczelnościom, okien drzwi czy ścian, zawsze był ruch powietrza. Obecnie nasze mieszkania są szczelne i dlatego nie mamy gwarancji, że powietrze dojdzie do kominka. W takim wypadku niezbędne jest dodatkowe źródło powietrza dopływającego do kominka. W tym celu należy doprowadzić do kominka odpowiednią rurę (jej średnica powinna być zbliżona, a nawet nieco większa do średnicy rury kominowej), która będzie doprowadzała powietrze do komory spalania kominka.

Są to podstawowe zasady dotyczące wyboru i instalacji kominkowych. To czy zdecydujemy się na instalację kominka jako urządzenia grzewczego zależy jedynie od nas. Z pewnością jednak taki wybór może dostarczyć nam dodatkowych oszczędności. Zakup kominka zwraca się dosyć szybko dzięki niskim kosztom eksploatacji, a dodatkowo jeszcze otrzymamy bardzo ładny element wystroju naszego mieszkania.